PIN platobnej karty nahradený odtlačkom prsta

Debetna karta

Už ste si asi zvykli, že na použitie platobnej karty na výber z bankomatu, si musíte pamätať štvormiestne číslo tzv. PIN. Istá vietnamská banka prišla, ale s novou formou overenia a platobné karty, ktoré začali vydávať sú viazané na odtlačky prstov. Konkrétne sa jedná o banku Mekong Development Bank a po zavedení tejto novinky sa počet ich bankových účtov strojnásobil.Pri založení účtu vám okrem klasickej procedúry spravia aj odtlačky prstov a vyberať hotovosť z takto vystavenej karty môžete len vy. Používa sa pritom technológia Temenos T24 na overenie pravosti odtlačkov prstov. Menovaná banka už rozmiestnila 33 bankomatov po celom Vietname, ktoré sú schopné spracovávať tieto nové debetné karty. Toto číslo síce nie je prevratne veľké, ale treba zobrať v úvahu, že vo Vietname vlastní bankový účet len asi 20% obyvateľov. Práve toto sa snažia banky využiť a nalákať k sebe čo najviac zákazníkov. Zaujímavosťou je tiež, že podľa prieskumu, by 91% nových zákazníkov s touto službou odporučilo takúto platobnú kartu priateľom, či rodine. Je teda zjavné, že vietnamský občania sa neboja zveriť odtlačky svojich prstov súkromnej inštitúcii.

Veda ktorá sa zaoberá skúmaním odtlačkov prstov sa nazýva daktyloskopia. Odtlačky prstov každého primáta sú jedinečné, ešte sa nenašli dvaja ľudia s rovnakými odtlačkami prstov (ani jednovaječné dvojčatá nemajú rovnaké odtlačky). Ďalšia výhoda je, že sú stále. Od štvrtého mesiaca tehotenstva sa odtlačky jedinca nemenia, ruka sa síce zväčšuje, ale menia sa len vzdialenosti medzi jednotlivými papilárnymi líniami, individuálne znaky však zostávajú nezmenené. Na odstránenie odtlačkov z vlastnej ruky, by ste potrebovali zodrať až poslednú vrstvu kože na prstoch, čiže klasické rany vám odtlačky nijak nezmenia.

Dá sa očakávať, že po takomto veľkom úspechu sa technológia rýchlo rozšíri aj do ostatných krajín. V Európe a USA bude ale nástup pravdepodobne pomalší, pretože prerobenie klasických bankomatov, ktoré používame dnes, na tie so snímačom biometrických údajov je veľmi drahé a to najmä pri takom počte bankomatov ako máme dnes.

 

Zdroje:
http://www.geek.com/articles/news/bank-replaces-card-pin-with-fingerprint-triples-customer-base-2012088/
http://news.techworld.com/applications/3374474/vietnamese-bank-triples-account-base-with-fingerprint-enabled-debit-cards/
http://www.mdb.com.vn/en/about-mdb/mdb-news/vietnams-first-fingerprint-enabled-debit-card-launches-with-temenos-biometrics
http://sk.wikipedia.org/wiki/Daktyloskopia

Zanechajte komentár