Možno majú europoslanci predsalen rozum a neprijímaju nevýhodné dohody, časom sa ešte uvidí k čomu sa nechajú nakoniec ukecať.
Update 1: http://www.diit.cz/clanek/evropsky-parlament-si-klade-podminky-k-prijeti-acta/37390/
Viac info napr. tu: https://christianengstrom.wordpress.com/2010/11/24/acta-resolution-failed/
Pekné animované vysvetlenie dopadu dohody:
Ale čo ak dôjde k tomu najhoršiemu?
Ako si poradiť napríklad s hraničnými kontrolami na nelegálny obsah v pc? Spísal som pár nápadov…
Znižovanie bremena
- používajte ‘skartovač’ na súbory – napríklad file shredder, akonáhle Vás prestane zaujímať nejaký súbor, či už multimediálny alebo nejaká databáza s osobnými údajmi zo starého projektu určená na likvidáciu tak ho jednoducho zničte programom, ktorý ho x-krat prepíše a stane sa neobnoviteľným. Čím menej dát sa dostane do rúk vašeho nepriateľa, tým lepšie. Niektoré filmy si pozriete iba raz, možno 2 krát, v podstate Vás iba buduú oberať o miesto na disku.
- Dáta predstavujúce takúto záťaž ukladajte na externom HDD, neberte cez hranice, ak teda nepotrebujete svoje multimédiá v cieli alebo ak nechcete riskovať únik firemných dát.
- šifrujte – ideálne všetky harddisky spolu s celým OS, prípadne iba partície s dátami, v najhoršom nejaký adresár s bremenom, pozor na zákony, či to smiete urobiť, prípadne ak sa dá, nejako šifrovanie dát zamaskujte.
- pristupujte k dátam vzdialene, cez hranice prejdite s čisto premazaným počítacom – nikto sa Vám nemá ako v dátach hrabať – dá sa to napr. pomocou VPN siete v ktorej bude váš notebook a nejaké PC ktoré ste nechali doma s dátami, k dátam sa dostanete sieťovými službami ako je SMB vo Windows, alebo NFS v linuxe a pod.
- až si už niečo so sebou nesiete, bizardný súborovy systém alebo formát archívu môže pomôcť. 🙂 Hociaký menej používaný alebo experimentálny filesystem z UNIXovej sféry, teoreticky si s ním hraničná kontrola zvyknutá na Windows, NTFS a FAT neporadí, alebo nejaký zvláštny spôsob uloženia dát ako virtuálny disk napr. z virtuálneho PC alebo loopback súbor v UNIXe s celým obrazom nejakej dátovej partície, dáta z neho sa sprístupnia po použití príkazu mount
- pracujte na PC, ktorý je doma cez vzdialený prístup – napr. softwarom vnc, s tymto postupom data ostanu doma a cez hranice nic nemusite prenasat, teoreticky ani ten pocitac ak si nejaky na ceste poziciate. Ak Vam chyba hudba tak si pripadne doma pustite nejaky prehravac co vie sietovy streaming, spravite si vlastne inet. radio
- ak chcete riskovat/pasovat data do mikroSDkarty obalit alobalom a prilepit o spodky z vnutornej strany, alebo si pre dany ucel nechajte voperovat do mozgu ilegálny implantát.
A ešte jedna nepríjemná možnosť:
- buďte (maximálne) legálni – videl som že sa dajú na webe kúpiť pesničky aj za dolár… dokumentujte, čo ste si kúpili nech sa môžete preukázať teda na tých hraniciach… ja si zvyknem kúpiť hry za 5-10$, viac za ne neplatím, filmy zo stánku do 2 eur sú cenou úplne v pohode.
A môj názor na prehľadávanie na hraniciach: zbytočná a drahá otrava, dotkne sa to zamestnancov firiem na pracovných cestách, pár neopatrných ľudí a kto chce pašovať manuskript nejakej nevydanej knihy, može ju ‘prepašovat’ cez internet, tam ho nikto prešacovať nebude, jedine tak sniffovať a keď chce môže to tak zašifrovať, že to ostane nerozlúštiteľné až do jeho smrti. A až to niekde verejne zavesí tak sa to tak rozšíri že to nikto z internetu násilne nezvesí. Takže hraničné kontroly na colniciach pašovanie a šírenie dát nemajú ako zastaviť. Ale zas coľnici sa potešia, pretože budú mať hardvéru pre seba aj pre rodinu.
Inšpirovali ma rôzne články pána Schneiera, ktorý sa zaoberá počítačovou a aj inou bezpečnosťou, určite píše viac k veci než ja: http://www.schneier.com/essay-217.html http://www.schneier.com/