Externá wifi anténa k noteboku

Aby som vyriešil problémy so zlým wifi signálom notebooku, pridal som si konektor na externú wifi anténu. V tomto článku popíšem postup viac textom ako obrázkami. (tie pridám neskôr)

Notebook je po záruke, wifi kartu mám internú Intel Pro Wireless 2200 (linuxový driver ipw2200) aj antény sú 2 interné, nad displejom. Na boku notebooku je miesto nejakého konektora okrúhla záslepka a nejaký priestor na chýbajúci konektor.

Pigtail som našieľ v ponuke jedného lokálneho predajcu v Brne tak som si ho kúpil že sa raz hodí. Na jednej strane má MMCX konektor pasujúci do konektorov na minipci wifi kartách. Na druhej strane má RP-SMA konektor (polaritu teraz neviem), aký býva na routeroch, ktorým k sebe majú pripojenú anténu. Skusmo som pigtail zapojil, trčal z diery po záslepke a použil som omni-anténu z nevyužitého routera ktorá mala od kolena ohybu dĺžku 7.5cm. S internými anténami som sa doma nemohol na bezdrótovú sieť pripojiť. S touto externou to išlo, no jeden krát ma zo siete odpojilo.

Otec mi z kusu priehľadného polykarbonátového koliečka z cakeboxu s CD-čkami vyrobil obdĺžnikovú podložku ktorá má v sebe dieru na konektor a dobre pasuje na bok tela notebooku. Materiál bol krehký, možno normálne CD by bolo pevnejšie. Konektor je k podložke napevno priskrutkovaný jeho pôvodnou maticou aby sa nepretáčal, bojím sa trochu, že sa pri doťahovaní deformoval. Podložka je k boku notebooku prilepená dvojzložkovým epoxidovým lepidlom, ktoré som sa čudoval sa použilo celkom jednoducho, vytlačili sa na seba na jeden výkres 2 zložky zhruba 1:1 rozmiešali sa na kašu a tá sa naniesla na plastovú podložku, ktorú som predtým trochu ošmirgľoval nech sa s epoxidom dobre spojí. Pritlačil som a pripevnil som podložku izolepou a nechal som to na cca 12 hodín na pokoj. (treba 1 deň ale musel som cestovať)

Wifi konektor, hneď vedĺa USB portu ktorý mierne blokuje. Epoxid bude schnúť 3 dni, prvých 6 hodín je najkritickejších.
Prilepený konektor

Konektor dosť trčí von z notebooku, takže sa o neho dosť bojím, až sa mi jeho provizórna montáž odlomí, napíšem to sem. Viac sa bojím o wifi kartu ktorá by sa pri násilnom potiahnutí za wifi anténu mohla poškodiť.  Alebo by mohol vyťahovaný pigtail odtrhnúť nejaký čip z dosky ktorý by mal v ceste.  Posledný problém bude v deformácii trčiaceho konektoru, vysokofrekvenčné konektory získavaju väčší útlm keď sa ich tvar časom vzďaľuje ideálnemu tvaru pôvodne naprojektovanému. Ak ho ohnem alebo zploštím môžem očakávať zhoršenie príjmu.

Ešte musím zohnať poriadnu omnianténu, nech upgrade na plno využijem 🙂 Brat mal negatívnu skúsenosť s omni anténou objednanou z dealextreme, signál bol rovnako silný (slabý) či tá anténa bola pripojená alebo odmontovaná.

Ďaľší logický krok je kúpa lepšej wifi karty, napríklad CM9 alebo CM10. Na N siete zatiaľ neverím a k dispozícii mám iba G router.

Týmto upgradom sa snažím poradiť si s problémami a poruchami notebooku značky Acer. Od začiatku poruchová dvd napalovačka, problémy s wifi signálom a chybná ACPI implementácia v BIOSe (kvôli čomu som sprvu používal linux s celým strojom na plný výkon) plus nulová podpora ATI grafickej karty v novších jadrách linuxu a verziách Windowsu.

P.S.: Ten konektor napriek doterajsej mojej blbosti nechce odpadnúť.

1 thought on “Externá wifi anténa k noteboku

Zanechajte komentár