HDD vs SSD

Na trhu sa stále viac a viac objavujú SSD disky a stále viac ľudí uvažuje o ich kúpe. V tomto článku sa pokúsim rozobrať základné výhody a nevýhody SSD v porovnaní s klasickými HDD.

Základný rozdiel je v tom, že Solid Štáte Disk (SSD) neobsahuje žiadne pohyblivé časti čo spôsobuje nulovú hlučnosť a veľmi lákavú dobu prístupu k dátam. Pri SSD je táto doba okolo 35-100 mikrosekúnd pričom pri klasických HDD je táto doba 5000-10000 mikrosekúnd. HDD obsahuje pohyblivú hlavičku, ktorá sa presúva po platni a číta dáta, čo spôsobuje hlučnosť a pomalosť.

Solid State Disk obsahuje veľké množstvo NAND pamätí, ktoré majú určitú životnosť (asi 10 000 zápisov), čo nie je veľa. Väčšina SSD preto využíva wear leveling, ktorý zabezpečí to, že riadiaca jednotka zapisuje dáta na rôzne miesta na disku. Týmto zabezpečí rovnomerné opotrebenie všetkých jednotiek a väčšie disky majú teda aj väčšiu životnosť ako tie menšie. Takýto wear leveling funguje rôznymi spôsobmi, napríklad Intel má minimálne dve riešenia wear leveling-u, jeden lepší a druhý horší, no ktorý z nich používa aký algoritmus, sa nikde nezmieňujú. Ťažko odhadnúť koľko sa takéto disky dožívajú, väčšina menších operácií, ktoré prebiehajú na pozadí, je totiž pohltená cache pamäťou.

Ďalšou nevýhodou týchto diskou je ich postupné spomaľovanie, ktoré je spôsobené dvojitým čítacím a zapisovacím cyklom v porovnaní s klasickými HDD, ktoré majú len jeden cyklus. Čím viac na disk zapisujete a čítate z neho, tým je pomalší.

Ale hlavnou nevýhodou SSD je vysoká cena, ktorá sa pohybuje okolo 3$ za gigabyte (v čase písania článku), pričom pri 3.5 palcových HDD je to okolo 10-20 centov za gigabyte. A bohužiaľ odborníci naznačujú že tento vysoký cenový trend bude pomaly klesať ešte minimálne 3-5rokov, kým sa dostane na úroveň HDD.

Ak sa už rozhodnete zainvestovať a kúpiť si SSD, dajte si pri výbere pozor, lebo väčšina predajcov uvádza pri SSD ako parameter sekvenčné čítanie a zápis, ktoré sa využívajú pri štarte systému alebo kopírovaní veľkých súborov. No väčšina operácií využíva náhodne čítanie a zápis, pri ktorých nedosiahnete také vysoké hodnoty (i keď sú stále podstatne vyššie ako HDD). SSD sú totiž veľmi rýchle pri štarte operačného systému, kedy s použitím HDD môže štart trvať okolo 35 sekúnd, pri rovnakej konfigurácii s SSD trvá o 15 sekúnd menej.

Nenechajte sa ale zmýliť čo sa týka energetickej spotreby. Testy viacerých diskov ukázali, že spotreba týchto diskov je rovnaká, ako klasických HDD a to vo všetkých fázach, ako je nečinnosť, čítanie, či zápis dát. Kto neverí, nech si do notebooku kúpi SSD, vymení ho za HDD, ktorý v notebooku má teraz a odmeria si ako dlho mu vydrží baterka s jedným či druhým diskom.

Čo sa týka budúcnosti SSD, veľký hráči na trhu ako Western Digital či Seagate sa do SSD zatiaľ nechystajú, ba naopak. Šéf Seagate Steve Luczo na nedávnej konferencii povedal, že v SSD budúcnosť nevidí, iba v ich hybridnej kombinácii. Western Digital zase kupuje divíziu konkurenčnej spoločnosti Hitachi za 4.3 miliardy dolárov a tiež založili v Singapure nové výskumné a vývojové stredisko na technológiu pevných diskov do ktorej má v priebehu 5tich rokov investovať 390 miliónov dolárov. Na druhej strane, do SSD diskov sa púšťa hromada nových spoločnosti, ktoré na diskovom trhu doposiaľ nefigurovali.

Faktom ale zostáva, že ľudia, čo raz skúsil SSD, sa už nechcú vrátiť ku klasickým HDD.

Zdroje:
Základné info
http://www.computerworld.com/s/article/9134468/Review_Hard_disk_vs._solid_state_drive_is_an_SSD_worth_the_money_
Testy rýchlosti a spotreby
http://www.notebookcheck.net/SSD-versus-HDD-in-comparison.18750.0.html
Investícia Western Digital v Singapure:
http://wdc.com/en/company/pressroom/releases.aspx?release=f5e76e4c-a463-4d54-ac8f-bf3303f0b597
Kúpa divízie Hitachi
http://wdc.com/en/company/pressroom/releases.aspx?release=ba433e4b-bff8-4d99-b60f-7f02aa42f444
Vyjadrenie Steve Luczo zo Seagate
http://www.tomshardware.com/news/momentus-xt-solid-state-drives,11535.html#xtor=RSS-999

Zanechajte komentár