Rýchly rozbor svetelného spektra UV lampy DL-06 (DL-01)

Chcel som sa dozvedieť akými farbami svieti moja nová prenosná UV lampa DL-01,použil som na to CD-čko, digitálny fotoaparát, a počítač s opensource nástrojom GIMP.

obsahuje UVA fluorescenčnú trubicu DL-06
prenosná UV lampa 4xAA, na kontrolu pravosti bankoviek

O lampe

Dá sa celkom lacno zohnat z online shopu na el. suciastky. Kupoval som najprv len samotnú 6W neónku BN202066 (DL-01) k nej pre experimenty s jej rozsvecovaním, ale kúpil som komplet lampu DL-01 pretože nebola o moc drahšia.

Lampa obsahuje okrem fluorescenčnej trubice aj bielo svietiacu LED. Použil som nabíjacie akumulátory, takže na UV nesvieti moc silno, možno sa po ich prvom nabití svit zlepší, alebo to vyžaduje jednorazové baterky. Cez deň je to fakt slabé.

Na čo lampu

Dajú sa s ňou kontrolovať bankovky, osvecovať predmety obsahujúce fosforescenčný pigment: UV glow predmety svietia po priblížení lampy na cca 10 cm a bližšie.

Na pokusy s fluorescenciou, optikou, mikroskopiou, chémiou a pod. takúto trubicu neodporúčam pretože nieje monochromatická  (svieti rôznymi inými farbami-vlnovými dĺžkami)… Ak chcete vidiet zelené alebo modré svetielkovanie pod UV je možné že táto trubica ho zakryje svojim vlastným modrým až zeleným svitom. Chcelo by to pre ňu v najhoršom nejaký UV priepustný filter ktorý neprepustí viditeľné, prípadne infračervené svetlo. LED diódy majú oproti trubici užší vyžarovací uhol. Ale na pokusy so svietením je asi najideálnejšia pretože je príjemne krátka, tým pádom potrebuje pre rozsvietenie pomerne nízke napätie, tipujem tak pod 500V ak je vyhrievaná.

Vyvolávanie DPS fotocestou alebo archaické mazanie EPROM pamätí s ňou určite nebude fungovať.

Spektrum

Rýchly odhad spektra:

  1. odfotiť lampu / zdroj svetla digitálom – povypínať farebné korekcie, ideálne raw formát
  2. otvoriť obľúbený editor fotografií
  3. zobraziť si farebný histogram, alebo jednotlivé farebné kanály

ako spraviť v GIMP-e obrázok ako ten nižšie:

  1. otvoriť si fotku, a spraviť 3 duplikáty – CTRL+D (menu->image->duplicate)
  2. v každom duplikáte získať jeden farebný kanál, napr. menu->Colors->Components->Channel Mixer, pre červenú nastaviť red na 100 a ostatné na 0, pre ďalšie farby obdobne
  3. zistiť si rozmery fotky, napr v pruhu okna s obrázkom údaj ako 3264×2176
  4. vytvoriť nový obrázok CTRL+N s rozmermi obrázku ale napr štvornásobne väčšou výškou alebo 2×2 rozmer
  5. kopírovať jednotlivé obrázky a povkladať ich do nového súhrnného obrázku a porozmiestňvoať
pôvodný obrázok + filtrovaný červený, zelený a modrý
3 zložky v pôvodnom obrázku

Takže tá trubica svieti slabo na červeno, trochu na zeleno a dosť na modro + by mala svietiť najviac na ultrafialovo (UV na fotke nevidieť)

Výsledok môže byť zavádzajúci nakoniec foťák ale aj oko má senzory na 3 farby (+ oko má štvrtý na videnie v noci). Farebný tón ležiaci medzi dvoma snímanými farbami napr. červenou a zelenou – žltá sa ľahko zamení za vhodný pomer zmiešanej červenej a zelenej farby.

Keďže infračervená farba leží v spektre blízko červenej, tieto farby sa na červenom snímači miešajú, záleží od kvality filtrácie IR vo foťáku koľko sa jej do fotografie dostane. Takže ten slabý červený svit z fotky hore môže byť ľubovoľná zmes červenej a infračervenej. O zelenom svite trubice nepochybujem, a o modrej farbe na fotke si zas niesom istý, keďže ale ľudské oko nemá vidieť UV a tú modrú farbu vidím tak tam je. Fotoaparáty sa takisto snažia odfiltrovať UV svetlo ako aj IR aby vylepšili kvalitu fotografie, takže toho UV svetla.

Lepšie meranie farebného spektra…

CD-čkom pretože má mikrometrickú mriežku ktorá rozptyluje rôzne farby, super dokument o CD spektrometri je tu: http://www.nist.gov/manuscript-publication-search.cfm?pub_id=906138

Používajú aj webkameru s odstráneným IR fltrom na zobrazenie neviditeľných spektrálnych čiar (IR, UV)

Moje chabejšie meranie spektra CD-čkom:

vidieť červenú zelenú cyánovú modrú náznak fialovej
vidieť červenú zelenú cyánovú modrú náznak fialovej
detail spektra trubice
detail spektra trubice

Aký filter?

Existuje takzvané Woodsovo sklo, ktoré neprepúšťa viditeľné svetlo ale prepúšťa IR a UV svetlo.  Za 1. Sv. vojny sa používalo na skrytú komunikáciu, (woodsovo sklo EN wikipedia) Takéto sklo sa dá nájsť na UV žiarovkách, návod na jej rozbitie tu: UV fotografia, návod na výrobu UV priepustného filtra

UV filtre sa dajú komerčne kúpiť ale sú dosť drahé.

Zanechajte komentár