Google SSL Search

Možno o tom niektorí z Vás už vedia, niektorí možno ani nie, ale internet može byť nebezpečným miestom, a preto je dobré občas využívať aj aké také kryptovanie. Jeden z prípadov kedy ho skutočne treba používať je napríklad pri zadávaní do vyhľadávača na Google osobné údaje a čakáte čo Vám vyhľadávač ‘vypľuje’. Za normálnych okolností je totiž táto komunikácia nešifrovaná a ak by niekto veľmi chcel, vidí priamo to, čo vyhľadávate. Existuje preto aj šifrovaná verzia vyhľadávača Google, ktorá využíva SSL (Secure Sockets Layer).

SSL metóda vyžaduje výmenu údajov medzi jednou aj druhou stranou formou niekoľkých správ medzi Vaším web prehliadačom a web serverom. Toto spôsobuje celkovú spomalenosť vyhľadávania, ale múdri ľudia z Google prišli len pred nedávnom s myšlienkou využiť takzvaný TLS False Start. Trik spočíva v tom, že vyhľadávať možete aj napriek tomu, že handshake medzi Vaším prehliadačom a serverom ešte nebol dokončený. Tiež využíva ďaľšiu lahôdku a to TLS Snap Start. Ušetrí to desiatky milisekúnd a teda vyhľadávanie priamo cez Google Search alebo cez Google Search SSL je v podstate rovnako rýchle. Aby som Vás ale vyviedol z omylu, SSL search nijak neovplyvňuje množstvo vymieňaných dát medzi PC a Google (a že ich nie je málo…), dáta sú úplne rovnaké, len šifrované, aby ich nemohla odpočúvať ďaľšia osoba. Tiež sa údaje rovnako zhromažďujú a následne Vám upravujú výsledky vyhľadávania, tak ako v klasickom vyhľadávači.

Link na SSL vyhľadávač od Google je:

https://encrypted.google.com/

…alebo si to vygooglite…

Ak chcete tento vyhľadávač implementovať priamo do Vášho prehliadača, napríklad do Chrome, Firefox, či Opera, potrebujete na to tento link:

https://encrypted.google.com/search?hl=en&source=hp&q=%s&btnG=Google+Search&aq=f&aqi=g10&aql=&oq=&gs_rfai=

Buďte paranoidný,

Scorpic

Zanechajte komentár