Úplná vzdialená správa PC

Už sa vám niekedy stalo, že ste potrebovali dostať niečo zo svojho domáceho PC, ale nemali ste sa naň ako dostať? Napríklad ste niekde na dovolenke pri mori a potrebujete poslať do práce súbor, ktorý máte uložený na domácom počítači. Dosť dlhú dobu som sa pokúšal doviesť diaľkové ovládanie PC do úplnej dokonalosti a tu je návod pre vás, aby ste to mali jednoduchšie ako ja. Po nastavení PC podľa tohto návodu budete schopný zapnúť domáci PC z ľubovolnej lokality (potrebujete len prístup na internet), ovládať ho cez vzdialenú plochu a opäť ho vypnúť. Počítač pritom NEMUSÍ byť v režime spánku, hibernácii ani nič podobné. Môže byť normálne vypnutý.

Nedá sa to bohužiaľ spraviť na každom PC, ale dovolím si tvrdiť že sa to dá spojazdniť na drvivej väčšine. Ak spĺňate tieto podmienky, je to možné spraviť aj na vašom stroji:

 1. Musíte mať ATX zdroj v PC (v súčasnej dobe ho majú všetky PC).

 2. Musíte mať router, ktorý je zapnutý v zásuvke a ste cez neho pripojený (aby to fungovalo, je nutné, aby bol zapnutý v zásuvke).

 3. BIOS musí podporovať funkciu Wake On LAN.

 4. Vaša sieťová karta musí podporovať funkciu Wake On LAN.

Postup je miestami dosť komplikovaný a preto sa ho pokúsim rozobrať čo možno najviac. Tento návod je určený pre stredne pokročilých užívateľov až profesionálov. Možno to zvládne aj amatér, ale asi bude mať veľké problémy…

 

1) Povolenie Wake on LAN v BIOSe

Prvá vec, ktorú treba spraviť je povoliť v BIOSe funkciu Wake on LAN. Tu sú možnosti 2, lebo každý BIOS je tak trochu iný.

Do BIOSu (Basic Input Output System) sa dostanete tak, že bezprostredne po zapnutí PC stlačíte klávesu DELETE, v niektorých prípadoch F1 alebo F2 (píše to na obrazovke). Následne sa vám otvori modrá obrazovka a ste v BIOSe. Nemeňte nič, ak neviete, čo to robí!

Buď máte priamo v BIOS voľbu zapnutie PC pomocou Wake on LAN (malo by sa to nachádzať vo wake up eventoch, ale môže aj inde) alebo je tu druhá možnosť, sieťová karta sa často nachádza na zbernici PCIExpress, preto treba povoliť budenie z PCIE zbernice.

 

2) Nastavenie sieťovej karty

Ďalším krokom je nastaviť sieťovú kartu. Pod Windowsami je to celkom jednoduché, I keď to na prvý pohlaď vyzerá komplikovane, no stačí len par klikov.

Kliknite pravým tlačítkom na My Computer (Tento počítač) -> Properties (Vlastnosti) -> Hardware -> Device Manager (Správca zariadení) -> vyberte vašu sieťovú kartu -> Properties (Vlastnosti) -> Advanced (Rozšírené). A tam nájdete niečo ako Wake Up Capabilities, podobne ako je to u mňa. Tu nastavte možnosť Magic Packet. Prekliknite na Power Management (Sprava napájania) a zaškrtnite to isté čo je na obrázku (Obr. 1).

Obr. 1: Nastavenie sieťovej karty.

 

3) Vyskúšať zapnúť PC cez LAN

Po absolvovaní druhého kroku máte základné nastavenia za sebou a môžete svoj PC zapnúť na lokálnej sieti (LAN). Vrelo odporúčam stránku www.depicus.com (ma ľahko zapamätateľný názov), tu v sekcii Wake On Lan nájdete WoL for Windows a stiahnite si program, ktorý tam ponúkajú (samozrejme zadarmo).

Použite tento program WakeOnLanGui, ktorý spustíte na druhom PC na rovnakej lokálnej sieti a pokúste sa zobudiť váš cieľový PC. 

Obr. 2: WakeOnLanGui – lokálna sieť.

Nastavenie WakeOnLanGui:

Mac Address* – Mac adresa budeného PC

Internet Address – lokálna IP adresa (väčšinou v rozsahu 192.168.1.2 – 192.168.1.5), dá sa nájsť napríklad v ARP tabuľke routru alebo vo vlastnostiach sieťového pripojenia

Subnet Mask – maska podsiete

Send Option – Local Subnet (posielate po lokálnej sieti)

Remote Port Number – 9 (väčšinou je port na Magic Packet 9, prípadne 7)

V programe WakeOnLanGui kliknite na Wake Me Up, ak sa vzdialený PC nezapne, niečo je zle nastavené. Ak sa zapne, všetko je ok a môžeme postupovať ďalej.

Na webe je veľa free programov, ktoré robia prakticky to isté a môžete použiť akýkoľvek z nich.

* Ak neviete MAC adresu vašeho PC, získate ju nasledovne:

Start -> Run (Spustiť) -> napíšte ‘cmd’ -> do nasledujúceho okna napíšte ‘ipconfig -all’

Vypíše vám to niekoľko údajov a medzi nimi aj naša hľadaná MAC adresa (Physical Address). Je možné, že ich je tam viac, vtedy si dajte pozor, aby ste opísali MAC adresu sieťovej karty!

 

4) Nastavenie routru

Už komplikovanejšou vecou sú hrádky s nastavením routru.

Pristúpime k nastaveniam routru zadaním IP adresy 192.168.1.1 vo webovom prehliadači (nemusí to byť vždy 192.168.1.1, záleží to totiž od stavby vašej siete, ak nepôjde, skúste napríklad 192.168.2.1).

Trošku sa v tomto rozhraní pohrabte, aby ste sa do toho dostali, ale radšej pri tom nič nemeňte. Pokúste sa nájsť ARP tabuľku (Obr. 3). Ak router podporuje jej editovanie, máme vyhraté a nastavíme ku konkrétnej MAC adrese budeného PC konkrétnu IP adresu, napríklad 192.168.1.3.

Ak túto možnosť router nepovoľuje, budeme musieť presmerovať konkrétny port (v našom prípade 9) na všetky stanice v sieti.

Obr. 3: ARP tabuľka.

 

Presmerovanie portov

V položke NAT pridáme pravidlo nazvané povedzme WakeOnLAN, interný aj externý port nastavíme na 9 a typ UDP (ak ste váš PC v predchádzajúcom kroku budili poslaním Magic Packetu po porte 7, nastavte oba porty na 7), IP adresu nastavíme podľa ARP tabuľky. Ak sa nám ARP tabuľka nedala editovať, nastavíme preposielanie na všetky IP v sieti, čiže vytvoríme viac pravidiel a ku každému dáme inú IP z rozsahu 192.168.1.2 – 192.168.1.5 (záleží od množstva PC pripojených na LAN “cez kábel”). Lepšie to asi pochopíte z nasledujúceho obrázku (Obr. 4).

Obr. 4: Nastavenie NAT.

 

5) Zapnutie PC zo vzdialenej siete

Opäť môžete použiť programy WakeOnLanGui a WakeOnLanMonitor (tiež zo stránky www.depicus.com).

Obr. 5: WakeOnLanGui.

Obr. 6: WakeOnLanMonitor.

 

Nastavenie WakeOnLanGui:

Mac Address – Mac adresa budeného PC

Internet Address – IP adresa siete

Subnet Mask – maska podsiete (v našom prípade 255.255.255.255)

Send Option – Internet

Remote Port Number – 9 (väčšinou je port na Magic Packet 9, pripadne 7)

WakeOnLanMonitor

Nastavte UDP port na 9 (z predchádzajúceho nastavenia WakeOnLanGui) a stlačte Start.

V programe WakeOnLanGui kliknite na Wake Me Up, ak sa prijatý paket nezobrazí v spustenom okne programu WakeOnLanMonitor, niečo je zle nastavené. Ak sa zobrazí, funguje Wake On LAN over Internet a môžeme ho skúsiť s vypnutým PC.

Opäť je možné použiť hromadu iných programov voľne stiahnuteľných z internetu. Pre vzdialené zapínanie počítača, môžete napríklad použivať aj rôzne webové rozhrania a nie je potrebné inštalovať kvôli tomu nejaký program. Jedno z takýchto rozhraní sme sa rozhodli sprevádzkovať aj našom webe a nájdete ho na adrese https://itnavody.sk/wol.

 

6) Dynamická IP (väčšia menšia komplikácia)

Dynamická IP znamená, že sa vám z času na čas zmení IP adresa. Ak máte statickú IP adresu (stále máte tú istú), môžete tento krok preskočiť. Pre použitie funkcie Wake On LAN potrebujete totiž poznať aktuálnu IP adresu budeného PC.

Na jej zistenie je niekoľko alternatív. Napríklad je možné nainštalovať program EasyIPFinder, ktorý sa spustí vždy po štarte PC a odošle aktuálnu IP na webové rozhranie, kde je nutné sa zaregistrovať (opäť je to všetko samozrejme free). Toto riešenie ale nie je najvhodnejšie, keďže sa IP zaznamenáva po zapnutí PC, lebo keď máte PC vypnutý 2 týždne, ťažko týmto spôsobom zistíte aktuálnu IP adresu. Sofistikovanejšou alternatívou je preto použitie DynDNS.com, kde sa dá zadarmo zaregistrovať. Do routru následne vložíte hostname a heslo s ktorými ste sa zaregistrovali. Na routri potom bude bežať proces, ktorý bude pravidelne aktualizovať vašu IP adresu a odosielať ju na webové rozhranie, kde ste sa zaregistrovali. Kedykoľvek si tak môžete skontrolovať akú IP adresu má práve váš PC. Ďalšou veľmi populárnou službou, ktorá funguje obdobne ako DynDNS.com je TZO.com. Môžete pokojne využiť aj túto službu.

Týmto máme najťažšiu časť za sebou.

 

7) Vzdialený prístup

Teraz zostáva už len samotné ovládanie PC na diaľku. To sa dá opäť spraviť niekoľkými spôsobmi. Všetky spôsoby, ktoré budem spomínať, sú opäť free.

Napríklad môžete použiť TeamViewer, ktorý môžete voľne stiahnuť z internetu napríklad tu. Je to aplikácia, ktorá beží pod Windowsami a nainštaluje sa na oboch strojoch, na tom, na ktorý sa chcete pripájať (tu sa nainštaluje Client), ako aj na ten, z ktorého sa chcete pripájať (tu inštalujte server). Toto riešenie je asi najjednoduchšie, pretože nemusíte riešiť žiadne veci ohľadom presmerovania, či povolenia ďalších portov vo vašom routri. Má to však jednu pre mňa významnú nevýhodu, TeamViewer nebeží pod Windows Mobile, čiže z mobilu týmto spôsobom PC nemôžete ovládať. Ale ak máte iPhone, či mobilný telefón z OS Android tak si na ich stránke stiahnite TeamViewer pre iPhone, či Android a máte úplnú vzdialenú správu PC hotovú. Len nezabudnite na budenom stroji v Options tohto programu zaškrtnúť možnosť (Start TeamViewer with Windows).

Druhou možnosťou je použiť klasický Remote Desktop, ktorý obsahuje každý Windows. Tu už ale treba trochu viac práce, no výhodou je, že nemusíte nič nikam inštalovať. Prvá vec, ktorú treba urobiť, je kliknúť pravým tlačítkom na My Computer (Tento počítač) -> Properties (Vlastnosti) -> Remote (v slovenčine čosi ako Vzdialená správa) -> a tu zaškrtnite možnosť ‘Allow users to connect remotely to this computer’ (‘Povoliť užívateľom vzdialené pripojenie na tento počítač’).

Obr. 7: Povolenie vzdialenej správy.

Ďalej musíte povoliť na routri ďalšie porty, pretože sú pravdepodobne blokované. Opäť sa pozrite na Obr. 4 a nastavte tam podľa neho (u mňa pod názvom remote) port 3389 a IP tak isto ako máte nastavené Wake On LAN. Tým pridáte do routra výnimku, že dané porty už nemá naďalej ignorovať a z akéhokoľvek počítača sa môžete pripojiť na pôvodný PC cez Remote Desktop, ktorý nájdete v Start -> All Programs (Všetky programy) -> Accessories (Príslušenstvo) -> Remote Desktop Connection (po preklade asi čosi ako Vzdialené pripojenie). Otvori sa vám okienko (Obr. 8) a tam zadáte IP počítača, na ktorý sa chcete pripojiť.

Ja som mal problémy s tým, ze môj router si robil co chcel a aj porty, ktoré som mu povolil, občas išli a občas nie. Preto odporúčam stiahnuť si program LogMeIn Hamachi2, ktorý nainštalujete na oboch PC (ja ho mám aj v mobile). Tento sa spúšťa na pozadí vždy po štarte počítaču a vytvorí VPN (Virtual Private Network). V Hamachi potom vytvorte na jednom z týchto PC sieť (je jedno na ktorom) a z ostatných sa do tejto siete pripojte (Obr. 9). Počítače sa od tohto momentu budu tváriť, že sú všetky na jednej lokálnej sieti a budú mať každý vlastnú lokálnu IP adresu. Túto IP potom napíšete do Remote Desktop a malo by ísť všetko bez problémov.

Obr. 8: Remote Desktop.

Obr. 9: LogMeIn Hamachi.

Ešte existuje jedna možnosť diaľkovej správy PC, ktorá určite stoji za spomenutie. Ide o službu LogMeIn Free (Obr. 10). Túto môžete po registrácii využívať zadarmo (s menšími obmedzeniami). Aplikáciu nainštalujte na všetkých počítačoch, ovládaných aj ovládacích. A potom môžete už veľmi jednoducho ovládať všetky PC v sieti. Samozrejme musí byť aj tu nastavené, že sa má spúšťať po štarte PC.

Obr. 10: LogMeIn Free.

 

Takže cez Wake On LAN si zapnete PC, počkáte chvíľu kým si načíta Windows, resp. sa dostane po Login screen (prihlasovaciu obrazovku) a potom použijete najvhodnejšiu metódu pre vzdialenú správu pracovnej plochy, či už to bude TeamViewer, Remote Desktop alebo LogMeIn Free. Po každom vzdialenom prístupe na PC ho ale nezabudnite aj vzdialene vypnúť. Vypnutie sa v prípade ovládania cez Remote Desktop nedá realizovať klasickým spôsobom kliknutím na Start -> Shut down. Najjednoduchšie je v tomto prípade opäť ísť do príkazového riadku (Start -> Run resp. Spustiť, a napísať ‘cmd’) a vypnúť PC príkazom ‘shutdown -s -t 10’. Tento príkaz vykoná vypnutie PC za 10 sekúnd. Parameter -s znamená, že sa má PC vypnúť a parameter -t značí čas, za akú dobu v sekundách, namiesto 10 teda možno napísať ľubovoľný počet sekúnd (maximálne však 315 360 000 sekúnd, čo predstavuje 10 rokov).

 

8) Poistka

Odporúčam vám nastaviť ešte jednu vec a to len pre istotu, keby sa stalo, že vám z ničoho nič nejde Wake On LAN a pritom prednedávnom išiel. V tomto prípade je dobre mať prístup na váš router cez internet. Ja som si to zabezpečil povolením TELNET-u na mojom routri (Obr. 11). Potom sa môžete pomocou vašej IP pripojiť na router a to tak, že spustíte príkazový riadok: Start -> Run (Spustiť) -> a napíšete ‘cmd’. V príkazovom riadku napíšete ‘telnet IP’ (namiesto IP napíšete vašu IP adresu). Router si od vás vypýta login a heslo. Ak sa rozhodnete aktivovať si tento vzdialený prístup na router, dbajte na bezpečné prístupové heslo! Musíte ale ešte povoliť port 23 podobne ako ste to robili v kroku 4, pretože router tento port z bezpečnostných dôvodov primárne blokuje. Takže port 23 TCP a IP routra, čiže 192.168.1.1. TELNET je ale nešifrovaná komunikácia a preto sa v súčasnosti používa skôr sporadicky. Ak váš router podporuje aj inú metódu vzdialeného prístupu, napríklad HTTP, je možno lepšie siahnuť po tomto spôsobe. Pri aktivovaní vzdialeného prístupu na router cez HTTP stačí do webového prehliadača napísať aktuálnu IP vášho routru a ten si od vás následne vypýta login a heslo.

PS: Čo sa týka Windows Vista a Windows 7, tam je položka Run (Spustiť) primárne vypnutá a musíte ju zapnúť vo vlastnostiach Start Menu. Na týchto Windowsoch je tiež problém, že funkciu TELNET z príkazového riadku úplne vypustili a treba ju zvlášť doinštalovať cez Control Panel (Ovládací panel)-> Programs and Features (Programy a súčasti)-> Turn Windows Features on or off (Zapnutie alebo vypnutie súčastí systému Windows) -> označiť TELNET -> kliknúť OK. Prípadne použiť alternatívu typu Putty a pod.

Obr. 11: Vzdialený prístup na router.

 

Ak máte problém s nastavením, alebo nefunkčnosťou, napíšte to do diskusie a pokúsim sa vám pomôcť.

 Autor článku nie je zodpovedný za akúkoľvek prípadnú škodu vzniknutú aplikovaním tohto manuálu.

Vyskúšajte si zobudiť váš PC pomocou nášho webu. 

29 thoughts on “Úplná vzdialená správa PC

 1. Dobrý deň,
  prosím Vás, potreboval by som poradiť.
  Wake on Lan vo vrámci vnútornej siete mi ide v pohode.
  Ale nefunguje mi keď sa chcem pripojiť z inej siete.
  Na mojom routri TP LINK WR840N mám ARP list ale nemôžem ho editovať. Mám len ARP Binding ale neviem ho použiť a neviem čo to presne je. Mám ho nechať zapnutý a dať si tam MAC adresu budeného PC a IP budeného PC alebo nie? alebo ho tým zablokujem?
  ďakujem
  P.S. keď tak, zašlem screenshot ale neviem, či môžem také veci zverejniť

  • Dobry den, ARP binding znamena, ze pre dany PC nastavite staticku lokalnu adresu. Zadate MAC adresu PC a zvolite si IP adresu. Potom vzdy ked bude dany PC pripojeny do siete, bude mat rovnaku lokalnu IP adresu. A to chcete.
   Postup je napriklad tu: https://www.tp-link.com/us/faq-170.html len neviem ci je to na presnu tu verziu software ktoru mate vy. Kazdopadne by to malo byt obdobne.

   • Dobrý deň,
    ďakujem Vám za odpoveď.
    Chcel by som sa ešte spýtať,
    zistil som od providera, (SWAN) že nemám verejnú IP adresu a povedal, že vreienú dynamickú SWAN neposkytuje a verejnú statickú adresu by bolo komplikované robiť.
    Znamená to, že Wake on wan mi vôbec nepôjde? Nedá sa to nastaviť? Napr. cez Hamachi by to išlo?
    ďakujem

    • Dobry den,
     Bez verejnej IP adresy nie je mozne pouzivat WakeOnWan. Zjednodusene preto, ze zariadenie nema IP adresu, ktora by bola znama pre internet a teda sa s danym zariadenim neda nadviazat spojenie. Hamachi alebo ine VPN vam bohuzial nepomozu, pretoze VPN je systemova zalezitost, ked sa uz PC zapne, tak sa vytvori tunel na aktualnom spojeni.

     • ďakujem za rady.
      Chcem sa ešte spýtať.
      Doma mám verejnú IP adresu od ORANGU.
      vo port forwarding som povolil port 9 – dal som vnútornú lan Ip adresu – 192.168.0.2 a port 9.
      lenže port 9 nemám žiaľ otvorený.
      Môžem tomu chápať tak, že port 9 sa mi neotvoril preto, lebo nemám nikde nastavený server na ten port 9? Proste, že router pošle packet ale nik sa mu na tej 192.168.0.2 neozýva?
      Ak áno, ako ho nastavím?
      ďakujem

 2. Dobrý deň,

  Prosím o radu. už dlhšiu dobu sa trápim s WOL cez internet. Všetko je nakonfigurované ako má byt, ale problém je v tom, že cez LAN mi to funguje OK. No cez internet mi to funguje takým spôsobom, že musím budený PC zapnúť cez LAN alebo ručne. Potom cca 20-30 minút funguje bez akých kolvek problémov WOL aj cez internet. Po tejto dobe sa už cez internet nepripojím až do doby kým znova nezapnem a následne nevypnem cez LAN alebo ručne.

  • dobry den,
   vas problem bude asi v nastaveni routru. popis problemu totiz vyvodzuje, ze router si zariadenie pamata nejaku dobu a ked je neaktivne, tka ho vyhodi zo zaznamov a preto teda nemoze z internetu presmerovat packet na spravne zariadenie. Prejdite si este raz bod c. 4 tohto clanku a preverte, ci to tak mate nakonfigurovane aj vy.

  • neiktore porty byvaju providerom obcas obmedzene rychlostou, ale to je viac-menej vynimocne. drviva vacsina operatorov ziadne porty neblokuje. skor by som hladal problem niekde inde. vyskusajte nejaku utilitu, aby ste zistili, ci je port naozaj blokovany. su aj online utility, takze nemusite ani nic instalovat. napr: http://ping.eu/port-chk/

  • Taky Slovanet BLOKUJE vsetky prichadzajuce porty. Nedostal som sa absolutne na nic (potreboval som pristup na domaci NAS). Takze nie je celkom pravda, ze to neblokuju. Cez SWAN 4G zabudnite na akykolvek riadeny pristup (cez port forwarding) do domacej siete.Nakoniec ale TeamViewer funguje a pristup do NAS je cez webovu stranku co extremne znizuje pristupovu rychlost…. Ziaden WOL vsak cez tychto poskytovatelov nerozchodite.Najhorsie na tom je to, ze aj ked sa ich to spytate vopred, tak sa odpovede nedockate….

   • Dobry den,
    Chcel by som podotknut, ze cez mobilneho operatora v drvivej vacsine nie je mozne spojazdnit wake on lan. Je to sposobene tym, ze ked mate internet od mobilneho operatora cez datovy prenos, nevystupujete na internete pod verejnou ip adresou, ale privatnou. To znamena, ze sa s vami neda cez internet spojit bez toho, aby ste vy prvy inicializovali spojenie. Neexistuje totiz IP adresa, na ktoru by ste sa dali pingnut. Medzi vami a internetom je totiz NAT router.
    Co sa tyka SWANu, tam plati to co pisem vyssie. Co sa tyka Slovanetu, myslim ze to bude rovnaky pripad. Neblokuje porty, ale nemate verejnu IP adresu.
    Otestujete to nasledovne: Spustite prikazovy riadok a napiste ipconfig, zobrazi sa vasa IP adresa. Potom najdite internetovu stranku, ktora poskytuje sluzbu, ze vie ping-nut IP adresy a skuste pingnut tu svoju. Ak ping neprejde, nemate verejnu IP adresu.

 3. Zdravím,
  mám otázku: Ak sa už pripojím na diaľku k PC cez internet, s akým programom alebo sposobom sa dá spraviť, aby som sa dostal aj na dalšie zariadenia/počítače, DVR,…/ v domácej sieti? ďakujem za možné odpovede, nech sa darí!

  • zdravim,
   tieto zariadenia musia podporovat vzdialenu spravu, rovnako ako pc na ktore sa pripajate. ak je to pc v rovnakej siete, tak obdobne ako ste nastavili to prve, len to uz mate o nieco lahsie, kedze vela veci mate uz nastavenych. co sa tyka DVR, to neviem, ale pochybujem ze je tam nieco take podporovane, treba pozriet specifikaciu konkretneho zariadenia. nejaky globalny program na to nie je.

 4. WOL svižne pracuje cez LAN aj WAN, podarilo sa to rozbehať na veľa PC a aj na telefóne s Androidom. Remote Desktop cez Win7 funguje len cez LAN… Cez WAN to zatiaľ neviem vyriešiť. Konfiguroval som položku Virtual Server na routry… port 3389 + IP + TCP protokol. RemoteDesktop vyhodil chybu ako by vzdialený PC nebol dostupný… Neviem sa cez to pohnúť, ale riešim ďalej…

   • firewall je na home networks OFF / verejné siete ON. Celý test prebiehal nasledovne: PC1 pripojený na domácej sieti (firewall OFF), PC2 pripojený do verejnej siete (firewall ON). PC2 sa pripájal na PC1. Spojenie sa nakoniec podarilo, ale neprešlo heslo. Takže spojenie následne zlyhalo. Aktualizoval som Remote Desktop vo win7 s novou záplatou od microsoftu, ale odvtedy som to cez WAN neskúšal. Nejako sa cez to už prekúšem. Ďalším problémom ktorým sa mi nedarí prekúsať je WOL cez WAN. Prvý deň všetko funguje, ale na druhý už cez WAN WOL neide. Router NAT nemá tak, že som použil virtual server protokol, ale žiaľ funguje to asi len na 24hod. Tak, že som sa hral aj s inými protokolmi napr viazanie ARP, ale to nefungovalo vôbec. Určito sa stým ešte budem trápiť, ale zatiaľ fungujem s množstvom ďalších služieb a tak remote desktop vo win7 dočasne na wan vynechávam. Tak isto aj WOL po WAN.

  • problemov moze byt niekolko, chyba hlasi, ze sa nemoze pripojit na hamachi server, lebo nema internetove pripojenie. obcas to moze byt aj vypadok hamachi serverov. obcas pomoze reinstalovanie aplikacie, alebo to pripojenie moze skutocne nieco blokovat, router to ale isto nebude, skor firewall alebo ina bezpocnostna softverova ochrana.

 5. LogMeIn Hamachi2 mi blokuje firewall na ESET 4 dá sa tam povoliť výnimka aby som nemusel mať vypnutý firewall? ak ano ako lebo sa mi to nedarí

  • ano, vynimka sa samozrejme pridat da, ale pri ESS 4 je to trochu problem. defaultne by siet hamachi nemal blokovat, resp. po nainstalovani hamachi sa spyta, ci ma na sieti hamachi povolit zdielanie, treba dat ze ano. najjednoduchsi sposob bude bud odinstalovat hamachi a znova nainstalovat, pri spominanej otazke potom dat ano. alebo prepnut firewall na ‘uciaci rezim’, on sa potom bude pytat na kazdu akciu, ci ju ma povolit, alebo nie.
   ono je tato otazka mierena skor na support spolocnosti Eset, ak sa vam to nepodari, skuste sa spytat tam.

 6. všetko krásne funguje, až do bodu prihlásenia k vzdielenému počítaču. Po zadaní hesla vypíše chybu: Vyskytla sa chyba overovania. Lokálnu autoritu zabezpečenia nie je možné kontaktovať.

  neviem s tým ďalej pohnúť, vďaka za pomoc
  Marián

  • zdravim,
   nestretol som sa s tymto problemom, ale po kratkom googleni som nasiel toto forum, kde je sposobov, ako tento problem vyriesit. dufam, ze jeden z nich bude fungovat. problem sa zjavne vyskytuje na Win7 masinach a riesi sa bud zmenou nastaveni alebo instalaciou update-u… alebo mozete pouzit iny program na urceny na remote desktop, je ich relativne vela a v clanku som ich par spomenul. dajte mi vediet, ci sa vam problem podarilo vyriesit.

 7. zdravim,
  wol nefunguje. Cez LAN funguje, ale cez internet nefunguje aj ked mam “naforwardovane” porty. Ked posielam magic packet cez port 7 alebo 9 tak router ich automaticky blokuje aj ked su povolene v rules. Ked posialm cez ine porty tak niekedy ani nepridu na router a ked pridu tak router ich pusti (vidno v logu) ale pc sa nezapne. nerozumiem tomu. kde moze byt problem? router je Linksys WRT54GH

  diky za kazdy napad

  • zdar,
   no problem takto tazko identifikovat. takato situacia moze napriklad nastat, ak ste sucastou inej siete, napriklad internatnej, ci lokalneho providera alebo mensej siete, ktora je pripajana do vonkajsej cez dalsie switche a pod. niektore porty mozu byt blokovane. no kedze pisete, ze pakety obcas pridu, asi to nebude tento pripad. skuste si overit ci router skutocne niektore tie poziadavky neblokuje, napriklad do neho skuste nainstalovat iny software.po lokalnej sieti sa da pc normalne zapnut? ak hej, isto sa to bude dat aj cez internet a ak nie je medzi routrom a vonkajsou sietou zaradene ine dalsie zariadenie, tak problem bude len v routri, ci uz ide o nespravny forward portov alebo vadny soft. mne sa totiz stalo to druhe, router sa tvaril, ze je vsetko ok, ale porty proste neforwardoval. niekedy je to skutocne alchimia dat to dokopy.

Zanechajte komentár