VPN Hamachi pod Linuxom

Napokon som sa rozhodol napísať návod aj ako spojazdniť VPN pod operačným systémom Linux. Keďže je LogMeIn Hamachi snáď najpoužívanejšia VPN, v tomto návode sa venujem práve tejto sieti. Môžete si pomocou tohto programu zosieťovať viaceré počítače a tie sa potom budú tváriť akoby boli na lokálnej sieti, čo môžete využiť pri zdieľaní dokumentov, hraní hier alebo po správnom nastavení na priamejšiu komunikáciu medzi PC, keďže vám firewall nebude blokovať žiaden traffic cez takúto sieť. Vhodné je napríklad si takto zosieťovať viaceré počítače na ktorých pracujete a budete mať priamy prístup ku všetkým súborom na všetkých PC z počítača na ktorom práve pracujete. Problém ale nastal, keď jeden z počítačov používa ako operačný systém jednu linuxových distribúcií. Keďže sa Linux v poslednej dobe dostáva konečne aj do povedomia verejnosti, rozhodol som sa, že napíšem článok na túto tému.

Postup popisujem v nasledujúcej časti.

Stiahnite si aktuálnu verziu Hamachi. LogMeIn Hamachi pre Linux je v čase písania tohto článku stále iba beta verzia. Stiahnite si teda najaktuálnejšiu verziu zo stránky https://secure.logmein.com/LABS/. Keď zrolujete stránku dole, nájdete LogMeIn Hamachi for Linux, kliknite na Learn More a tu si už môžete vybrať verziu, ktorú chcete stiahnuť. Odporúčam vám vybrať samoinštalačný balík, tieto majú príponu .deb. Podľa toho, akú máte distribúciu Linuxu, vyberte 32 alebo 64bitovú verziu. Nainštalujte ju obyčajným otvorením súboru a kliknutím na Install. Vypýta si od vás ešte heslo na SuperUsera a balík sa nainštaluje do systému.

Pozn.: Môžete si tiež stiahnuť verziu s príponou .rpm, táto sa ale inštaluje cez konzolový príkaz, prípadne aj skomprimovaný balík .tgz.

V mojom prípade toto ale nestačilo, balík sa síce vraj úspešne nainštaloval, ale akosi nefungoval. Momentálne používam Linux Mint verziu Maya 13, takže to môže byť len chyba pod týmto OS. Rozhodol som sa teda ešte nainštalovať balík Haguichi. Jedná sa o klienta, ktorý spravuje Hamachi VPN. Vraj má ale viac užívateľov problém s Hamachi GUI. Inštalácia klienta Haguichi je v celku jednoduchá:

  1. Otvorte Terminál.

  2. Napíšte do neho
    sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/haguichi

  3. Po dokončení zadajte ešte príkaz
    sudo apt-get update

  4. A nainštalujte Haguichi príkazom
    sudo apt-get install haguichi

Všetko je týmto nainštalované a mali by ste sa bez problémov prihlásiť na Hamachi cez novonainštalovaného klienta Haguichi (Obr.1). LogMeIn ale už uprednostňuje vytváranie sietí, ktoré sú spravované cez webové rozhranie. Odporúčam vám teda vytvoriť si účet na ich stránke https://secure.logmein.com/ a následne sa pomocou e-mailu a hesla prihláste. Prekliknite sa do časti My Networks v ľavom paneli a tu môžete vytvárať VPN siete, pridávať, či odoberať užívateľov.

Obr. 1: Klient Haguichi. 

Ak sa chcete s vašim klientom pripojiť na už vytvorenú sieť, potrebujete vedieť Network ID. V Haguichi potom kliknete na Client -> Join Network… Do poľa Name tu treba zadať ID siete. Pozor, nefunguje to, ak tam zadáte názov siete, musíte ID. To zistíte napríklad aj v spomínanom webovom rozhraní LogMeIn. V ňom pôjdete do časti My Networks a napravo pri názve vašej siete je tlačítko Edit (Obr. 2). Po kliknutí naň vám zobrazí ID siete, to by malo byť 9miestne číslo oddelené pomlčkou (Obr. 3). A potom už len heslo do siete. V závislosti na tom, ako ste si nastavili sieť pri jej vytváraní, je možné, že budete musieť každého nového člena vo vašej VPN akceptovať v administrátorskom rozhraní.

Obr. 2: Webové rozhranie LogMeIn s rozpísanými sieťami a ich užívateľmi.

 

Obr. 3: Webové rozhranie LogMeIn. V rámiku sa nachádza unikátne ID siete.

 

Tento postup som odtestoval a fungoval na distribúciách Linux Mint 13 Maya, Linux Mint 14 Nadia a Ubuntu 12.10. Teoreticky by ale mal fungovať na všetkých súčasných distribúciách Linuxu.

Zdieľanie súborov v rámci VPN na Linuxových distribúciách pomocou Samby rozoberám v nasledujúcom článku.

1 thought on “VPN Hamachi pod Linuxom

Zanechajte komentár