Po dlhšej dobe pridávam ďalší zo série článkov určený pre VPS (Virtual Private Server) alebo tiež aplikovateľný pre klasické servery. Jedná sa o návod, ako nainštalovať a nakonfigurovať Murmur server, teda Mumble pod Linuxom. Návod ako to urobiť na serveri bežiacom pod Windows zatiaľ robiť neplánujem, tých pár klikov nie je žiadna veda…
Mumble je open source program, určený pre VoIP. Primárne pre komunikáciu viacerých ľudí. Niečo podobné ako TeamSpeak, či Ventrilo, ale s lepšími odozvami a vyššou kvalitou zvuku. Jedná sa klient-server aplikáciu, takže ak chcete používať tento program, potrebujete počítač (server), ktorý bude mať aplikáciu spustenú na pozadí a klientov, ktorý sa na daný server pripájajú. Mumble má veľkú obľubu medzi hráčmi, takže nájdete mnoho hráčskych serverov, ktoré hostujú Mumble server a vy sa iba pripojíte a môžete kecať. V tomto návode popíšem, ako si nainštalujete vlastný Mumble server, na ktorom si môžete kecať o čomkoľvek a určovať si vlastné pravidlá.
Takže potrebujete server, na ktorý máte prístup ideálne cez SSH konzolu a samozrejme administrátorské práva.
1. Príprava – Update balíkov OS
Ako prvý krok je vždy dobré najskôr update-ovať balíky v operačnom systéme. Prvým príkazom skontrolujete dostupnosť nových balíkov a druhým v poradí tieto balíky nainštalujete.
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
2. Inštalácia Mumble servera
Najskôr je nutné nainštalovať Mumble server. Pripojte sa teda k vášmu serveru a do terminálu zadajte nasledovný príkaz (systém si od vás vypýta administrátorské heslo):
sudo apt-get install mumble-server
Ak vám systém oznámi, že chce nainštalovať ešte nejaké súčasti, treba to odsúhlasiť.
3. Základná konfigurácia Mumble servera
Ako to už väčšinou býva, najkomplikovanejšia býva práve konfigurácia. Najskôr musíte spraviť základnú konfiguráciu. Robí sa to nasledujúcim príkazom:
sudo dpkg-reconfigure mumble-server
Systém na vás vybafne s otázkou, či chcete Mumble server spustiť vždy po štarte servera. Väčšinou je vhodná odpoveď áno (čo ak napríklad vypadne nachvíľu napájanie, isto sa vám nechce logovať na server a spúšťať Mumble ručne).
Obr. 1: Konfigurácia Mumble servera – autoštart.
Ďalšia otázka systému bude, či chcete Mumble serveru povoliť vyššiu prioritu prideľovania systémových a sieťových prostriedkov. Zvoľte Yes.
Obr. 2: Konfigurácia Mumble servera – priorita.
Posledná tabuľka, ktorou vás systém bude otravovať je heslo na SuperUser-a. Nejaké si vymyslite a pokúste sa ho nezabudnúť.
Obr. 3: Konfigurácia Mumble servera – heslo na SuperUser.
4. Odtestovanie Mumble servera
Po úspešnom ukončení predchádzajúceho kroku by mal Mumble server bežať. Otestovať to môžete tak, že sa naň pokúsite pripojiť. Nainštalujte si na vašom domácom PC či notebooku Mumble klienta a skúste sa pripojiť.
Obr. 4: Mumble klient – pridanie nového serveru.
Keď spustíte Mumble klienta, objaví sa vám základné okno s ponukou serverov. Kliknite na Add New… Vyplňte ľubovoľný názov servera, IP adresu vášho servera, Port nemeňte a zadajte tiež ľubovoľné prihlasovacie meno. Po odkliknutí OK, by ste mali váš server vidieť v zozname, mal by mať nejaký ping a mali by ste tiež byť schopný pripojiť sa naň.
5. Pokročilá konfigurácia Mumble servera
Ak všetko úspešne funguje, môžete prejsť k pokročilej konfigurácii. Mumble server sa konfiguruje v podstate pomocou jedného textového súboru. Tento súbor nájdete v priečinku etc. Editujte tento súbor pomocou vášho obľúbeného editora. V koznole napríklad:
nano /etc/mumble-server.ini
alebo
gedit /etc/mumble-server.ini
Prípadne akýkoľvek iný editor.
V tomto súbore sa nachádza celá konfigurácia Mumble servera. Komentáre sa vytvárajú pomocou mriežky (#). Vyberám sem pár najdôležitejších parametrov:
welcometext – Je uvítací text, ktorý sa zobrazí vpravo, pri pripojení na server. Môžete sem napísať čokoľvek, napríklad pravidlá komunikácie. Text je v dvojitých úvodzovkách (“text”). Všimnite si, že je možné použiť HTML tagy.
port – Je číslo portu, na ktorom má Mumble bežať.
serverpassword – Toto je heslo na server. Ak chcete povoliť prihlásenie všetkým a bez hesla, nechajte ho prázdny.
bandwidth – Šírka pásma pre jedného užívateľa, čím nastavíte vyššiu hodnotu, tým viac bude server zaťažovaný. Odporúčam nechať na 72000. Nastavovať hodnotu nad 130000 nemá už prakticky žiadny význam. Ak má váš server 512MB RAM, mal by zvládnuť 50 užívateľov pri šírke pásma 72000.
users – Prednastavená hodnota je 100. Limituje počet užívateľov, koľko môže byť na server pripojených.
allowhtml – Pomovoľuje alebo zakazuje HTML v chate v pravej časti Mumble klienta.
registerName – Toto je meno Mumble servera. Pri pripojení na server je to najvyššia položka v stromovej štruktúre.
registerUrl – URL adresa servera. Ak vyplníte toto pole spolu s poľom registerName, váš server bude možné nájsť v zozname verejných serverov pod danou krajinou, kde sa server nachádza.
Pre ukážku prikladám úryvok konfigurácie z môjho serveru:
welcometext=”<br />Vitajte v <b>Psej bude</b> na konci sveta.<br />Vsetkym mensinam vstup povoleny.<br />GL & HF!<br />”
port=64738
serverpassword=
bandwidth=72000
users=100
allowhtml=true
registerName=Psia buda
Po každej úprave konfigu je nutné Mumble server reštartovať, aby sa prejavili zmeny. Príkaz je:
service mumble-server restart
6. SuperUser
Ak vám Mumble server funguje, dôležitá vec je ešte tzv. SuperUser. Je to špeciálny účet v Mumble, ktorý má po prihlásení sa cez klienta všetky práva. Heslo na neho ste zadávali v kroku 3 v základnej konfigurácii. Prostredníctvom tohto účtu môžete prideľovať práva užívateľom.
Skúste sa teda prihlásiť ako SuperUser. Spustite si na vašom domácom stroji Mumble klienta a opäť dajte AddNew… akoby ste pridávali nový server, obdobne ako v kroku 4. Tentokrát ale vyplňte užívateľské meno ako SuperUser. Pozor na veľké a malé písmená. Odrkyje sa vám ďalšie políčko, kde môžete zadať heslo. Zadajte teda heslo z kroku 3 a prihláste sa.
Obr. 5: Mumble klient – SuperUser.
Čo nemôže SuperUser:
SuperUser je správcovský účet a teda nemôže komunikovať.
Čo môže SuperUser:
Môžete pomocou neho vytvárať nové miestnosti na serveri, alebo meniť už vytvorené miestnosti. Ľudia ktorí sú v rôznych miestnostiach na Mumble serveri sa navzájom nepočujú.
S týmto účtom môžete tiež definovať, kto bude mať prístup do ktorej miestnosti. Kliknutím pravým tlačítkom na názov miestnosti a vybratím položky Edit.
Nájdete tu tiež časť ACL, kde môžete prideliť rôznym užívateľom rôzne práva v danej miestnosti.
Keď si kliknete vpravo hore na Server, môžete vidieť registrovaných užívateľov alebo tiež spravovať ban list.
Užitočné linky:
http://wiki.mumble.info/wiki/Murmur.ini