Úvod do XHTML a CSS

css code

 

css codeČo je CSS?

Možno si už niekedy počul skratku CSS v nejakom kontexte už dávnejšie, ale bez konkrétnej predstavy čo skratka CSS vlastne znamená. V tomto úvodnom návode sa Ti pokúsim vysvetliť čo tieto tri písmenka v skutočnosti predstavujú.

CSS je skratka z anglického slovného spojenia „Cascading Style Sheets“, čo má v slovenčine voľný preklad „Kaskádové štýly“.

 

K čomu CSS slúži a čo s ním môžeš robiť?

CSS je štýl programovacieho jazyka ktorý definuje rozloženie HTML dokumentov. Uplatnenie CSS si môžeš všimnúť na takmer každej webovej stránke v oblasti súčasného internetu (výnimku tvoria zväčša weby profesionálnych grafikov, fotografov a dizajnérov, ktoré sú často tvorené vo flash-i). Použitím  CSS na webových stránkach môžeš nastavovať farby, typy písma, rozloženie menu, obrázkov, veľkosť riadkovania, rozmery stránky. Kaskádové štýly upravujú ešte množstvo ďalších vecí, ktoré si ako laik na stránke za normálnych okolností ani nevšimneš.

Keby som funkciu CSS zhrnul do jednej vety poviem Ti: „CSS v kombinácii s tvojim vkusom sa stará o dizajn tvojej webovej stránky.“

XHTML a CSS, ako to funguje? Dopĺňajú sa? Spolupracujú?

HTML sa používa na štrukturovanie obsahu webovej stránky narozdiel od CSS, ktorý sa stará práve o dizajnovú stránky obsahu nadefinovaného XHTML „kódom“. Tak polopatisticky v XHTML napíšeš „zobraz mi text“ a v CSS mu povieš „budeš ružový a v pravom hornom rohu“. Aby som ťa nenapínal prezradím Ti odpovede na položené otázky. HTML a CSS medzi sebou spolupracujú a navzájom sa dopĺňajú. A v súčasnosti ich podporuje každý webový prehliadač na svete.

Niečo o vzniku HTML a CSS

Vráťme sa do časov keď sa v Česko-Slovensku rodila nežná revolúcia. Rovnako vtedy pán Tim Berners Lee niekde vo Švajčiarskom CERNe definoval hypertextový systém, o rok neskôr vytvoril primitívny program na tvorbu hypertextových stránok a navrhol názov „World Wide Web“. HTML kód bol použitý iba na definovanie štruktúry textu. Vtedy napísal „toto je titulok (headline)“ a toto je „odsek (paragraph)“ pričom použil HTML značky <hl> a <p>. V tom celom tkvie podstata HTML kódu. Ako sa web rozrastal vznikali nové a nové požiadavky na zobrazovanie a upravovanie nových „vecí“ a tak tvorcovia internetových prehliadačov (Microsoft, Netscape) prišli s novými značkami <font>, <table>, <blink> pričom nie všetky prehliadače boli schopné rozpoznať nové značky.

Ako sa pridávalo na množstve obsahu na webových stránkach, vznikala čoraz väčšia potreba upravovať rozloženie, farby textov , tabuliek, obrázkov a iného. Pre túto potrebu vznikol CSS, ktorý ponúkal vtedajším web dizajnérom presne tieto potreby a otvoril tak dvere rozmachu kreativity na svetových weboch.

 

Zanechajte komentár