XHTML + CSS – 7. lekcia – Farby, pozadia, gradient pozadia

Videonávod je zameraný na úpravu pozadia na internetovej stránke pomocou CSS kódu. Tutoriál sa člení do niekoľkých hlavných častí a to:

 1. oboznámenie sa s farbami internetu (CSS)
 2. nastavenie jednofarebného pozadia stránky
 3. vytvorenie farebného gradientu pozadia
 4. špeciálna vlastnosť background-position

Počas videonávodu sa oboznamujete so spôsobmi zadávania farieb v CSS kóde a oboznámenie sa s faktom, že internetové farby vznikajú zmiešavaním.

 1. Spôsoby zadávania farieb:

  • meno farby
  • rgb kód
  • hexa kód v kombinácii so znakom “#
  • spôsob zadávania pomocou rgba

  Každý z uvedených spôsobov zahŕňa určité klady aj zápory, samozrejme niektoré spôsoby sú programátormi obľúbenejšie pred tými druhými, ale všetky spôsoby sú správne a je dobré ovládať ich.

 2. Nastavenie pozadia pomocu CSS:

  Dozvedáte sa o CSS príkazoch vytvorených pre správu pozadia a ich používanie. Vysvetľované sú príkazy background-color a  background-image. Ich vlastnosti a a spôsoby použitia.

 3. Práca s transparentnými obrázkami + vytvorenie gradientu:

  Na príklade je vysvetlená funkcia transparentnosti obrázkov, prečo sa na internete používajú. Pomocou transparentného obrázku gradientu modrej farby je vytvorený pekný efekt pozadia stránky.  Gradienty a podobné efekty sa na poli internetových stránok objavujú s veľkou obľubou a v tejto súvislosti je vysvetľovaná funkcia transparentných obrázkov.

 4. Špeciálna vlastnosť background-position:

  Vlastnosť pozadia umiestňovať obrázky pozadia na rôzne miesta na stránke. Táto vlastnosť je využívaná zriedkavo, ale neznamená, že nemá opodstatnenie. Pomocou tejto vlastnosti sa dajú docieliť graficky veľmi zaujímavé efekty a pritom sú programovo veľmi jednoduché.

Zanechajte komentár