Pečenie grafických kariet

Mnoho z vás o pečení grafických kariet už počulo, ale pre veľa ľudí je to novinka a niečo ťažko uveriteľné. Skeptický som bol pôvodne aj ja, a keď mi asi po troch rokoch odišla grafická karta NVIDIA GeForce 7600GS v stolnom PC, tak som si povedal, že prišiel čas na overenie tejto „urban legend“.

Grafická karta mi odišla pri bežnej činnosti PC, tj. prehliadanie web-u a na pozadí nejaký béčkový film. Chyba sa prejavovala vertikálnymi pásmi naprieč obrazovkou, ktoré boli veľmi rušivé a grafická karta sa tak stala nepoužiteľnou. Na samotnej grafickej karte som ale nenašiel viditeľné poškodenie.

Postup, ktorý som použil bol nasledovný:

  1. Odstránil som z grafickej karty všetko, čo sa odmontovať dalo. V mojom prípade to bol len kovový chladič. Ak máte ale plastové súčasti, všetko to treba dať dole a nechať len samotný plošný spoj.

  2. Predhrial som elektrickú rúru na 200?C (samozrejme je možné použiť prakticky akýkoľvek typ sporáku).

  3. Mriežku sporáku som pokryl alobalom, z alobalu som spravil guličky, na ktoré som postavil grafickú kartu (Obr.1) tak, aby boli súčiastky hore (ak by ste ju dali opačne, v extrémnych prípadoch, by vám mohli povypadávať súčiastky z plošného spoja).

  4. Vložil som to do rúry a sledoval, čo sa bude diať. Asi po 7 minútach som spozoroval nadúvanie zadných kondenzátorov (Obr.2) a tak som celý proces ukončil a grafickú kartu vytiahol. To že sa začali nadúvať bolo asi spôsobené nerovnomerným pečením samotnej rúry (lepšia by bola teplovzdušná), lebo predné boli v poriadku.

  5. Grafickú kartu som nechal asi 10-15 minút chladnúť a potom vložil do PC.

Na moje prekvapenie fungovala bez najmenšej chyby (Obr.3 a 4). Takýto spôsob opravy vraj spočíva v tom, že sa pri preťažení poškodí mikroštruktúra čipu a krátkodobým zahriatím na vysokú teplotu, sa to „zleje“ opäť správnym spôsobom. Otázkou ale zostáva, ako dlho dokáže takto opravená grafická karta fungovať. Už aj na Slovensku existujú firmy, ktoré sa tomuto venujú, predpokladám ale, že to nie je ich hlavný podnikateľský zámer a nezaručia vám funkčnosť grafickej karty po tejto procedúre.

 Obr.1: Grafická karta pripravená na pečenie. 

 

Obr.2: Vyduté kondenzátory.

 

 Obr.3: Fungujúca grafická karta.

 

Obr.4: Fungujúca grafická karta.

Dve krátke videá zobrazujúce pečenie a vybratie.

 

Pár ďalších fotiek. Ospravedlňte prosím zníženú kvalitu, ale môj foťák fotí v interiéri proste strašne.

Článok je informačného charakteru a jeho autor sa dištancuje od akejkoľvek škody (fyzickej i psychickej) spôsobenej aplikovaním článku.

3 thoughts on “Pečenie grafických kariet

  1. Dá sa to aj teplovzdušnou pištoľou, ale časom sa to bude opakovať čím ďalej, tým častejšie. Takže fajn oprava na zálohovanie dát z notebooku, ale riešiť už rovno nový, lebo výmena grafickej karty v notebooku sa neoplatí.

  2. Vyzerá to že tie plastové obaly elektrolyt. kondenzátorov znesú hodne, ale aj tie telá zabudovaných konektorov.

    Tiež to môže “opraviť” nejaký “studený” spoj v plošáku tým, že sa ten cín trochu nataví…

Zanechajte komentár