Slovenčina do Windows XP EN

Rozhodol som sa napísať článok o aplikovaní slovenského jazyku na anglickú verziu Windows XP. Jedná sa o neoficiálny spôsob, preto niektoré menu či dialógy zostanú v pôvodnom anglickom jazyku. Môj hrubý odhad je, že preložených je asi 80%. Využitie tohto spôsobu je teda prakticky obmedzené, v mojom prípade ale spomínaných 80% úplne stačí. Ako asi viete, pri novších Windows, ako je Vista alebo 7, sú jazykové balíky inštalované prostredníctvom služby Windows Update, pri XP tomu ale ešte tak nebolo.

Ak máte Windows XP Professional MUI (Multilingual User Interface) verziu, ktorá je originál na 6-tich CD, zmena jazyka je veľmi jednoduchá, stačí ju prepnúť v Control Panel -> Regional and Language Options -> Languages -> Language used in Menus and Dialogs a tu si vybrať ten váš. Ak tam takúto možnosť nemáte, vaša verzia Windows XP nie je MUI.

Ak teda vlastníte klasickú verziu Windows, oficiálnou cestou sa to dá riešiť iba tak, že vám Microsoft dodá za cenu asi 5 eur CD so slovenským jazykovým balíkom. Týchto 5 eur viac-menej symbolických a jedná sa o poplatok spojený s poštovným a vyhotovením média. Bohužiaľ sa tento jazykový balík na stránke Microsoft nenachádza. Ja mám oficiálne zakúpenú verziu Windows XP Professional s už integrovaným Service Pack 3. Keďže sa jedná o novú verziu, jazykové balíky, ktoré som našiel na rôznych (legálno-nelegálnych) fórach, neboli kompatibilné. Zvolil som teda nasledujúci postup:

1. Zmena registrov.
Treba zmeniť nasledujúce 2 registre:
HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/ControlSet001/Control/Nls/Language/Default
HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/ControlSet001/Control/Nls/Language/InstallLanguage
Nachádza sa v nich hodnota ‘0409’, ktorá značí anglický jazyk. Hodnoty treba zmeniť na ‘0405’, čo je český jazyk. Kompletný zoznam možných jazykov sa nachádza tu. Windows si teraz bude myslieť, že sa je jeho jazyk český a dovolí vám potom nainštalovať český Service Pack.

2. Reštart.

3. Stiahnutie a nainštalovanie najnovšieho Service Pack 3 z oficiálnej stránky Microsoftu.
Pre 32bitovú verziu je link: http://www.microsoft.com/downloads/cs-cz/details.aspx?FamilyID=5b33b5a8-5e76-401f-be08-1e1555d4f3d4
Service Pack 3 bol vydaný v celkove 25 jazykoch.

4. Nainštalovanie slovenského LIP (Language Interface Pack) na už českú verziu systému. Jedná sa o malý balík, ktorý prepíše texty hlášok z českých na slovenské. Link: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=0DB2E8F9-79C4-4625-A07A-0CC1B341BE7C&displaylang=sk

5. Odstrániť nainštalovanú českú klávesnicu, zmeniť názov My Computer a Recycle Bin.
Zmeňte nastavenie jazyka systému a klávesnice na slovenské:
Ovládací panel -> Miestne a jazykové nastavenia

Zmeňte názov ‘My Computer’ napríklad na ‘Tento počítač’.

Zmena názvu Koša (Recycle Bin) je trochu komplikovanejšia a opäť je treba ísť do registrov.
HKEY_CLASSES_ROOT/CLSID/{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}/LocalizedString
Do hodnoty tohto registra napíšte priamo názov, ako chcete aby sa váš Kôš volal, samozrejme je možné použiť aj interpunkciu. Potom stačí už len refreshnúť pracovnú plochu.

Postrehol som nepreložené iba kontextové menu pri kliknutí na pracovnú plochu a v Exploreri, vlastnosti koša a diskov. No určite sa toho nájde viac.

Po aplikácii tohto balíka vám po spustení niekedy pribudnú tieto položky:
IMJPMIG8.1 “C:/WINDOWS/IME/imjp8_1/IMJPMIG.EXE” /Spoil /RemAdvDef /Migration32
MSPY2002 C:/WINDOWS/system32/IME/PINTLGNT/ImScInst.exe /SYNC
PHIME2002ASync C:/WINDOWS/system32/IME/TINTLGNT/TINTSETP.EXE /SYNC
PHIME2002A C:/WINDOWS/system32/IME/TINTLGNT/TINTSETP.EXE /IMEName
Tieto sa spustia len pri zavádzaní systému. Ak ich explicitne zakážete, môže to spôsobiť pád systému.

Popísaný postup je len customizáciou systému a teda by nemal byť nelegálnym. Windows Update ani Validation Tool s takto upraveným systémom problém nemajú.

4 thoughts on “Slovenčina do Windows XP EN

  1. pomohlo 100% mal som len anglický originál winXP HE, po zmene registrov nainštaloval slovenčinu bez problémov…

    vďaka za postup.

    a s tým sťahovaním – vyžadoval overenie len pred stiahnutím, potom pri inštalácií už nechcel nič, len to aby bol český win

Zanechajte komentár